פנסיית נכות מנורה מבטחים

הגשת תביעת פנסיית נכות חשובה לביטחון כלכלי של עובד שמצבו הבריאותי מונע ממנו להמשיך ולעבוד כבעבר. מאמר זה יעסוק בתהליך הגשת התביעה לפנסיית נכות מנורה מבטחים – מחברות הביטוח הגדולות בישראל. נסקור את התנאים והמסמכים הנדרשים, נבין מהם הקריטריונים לאישור התביעה ונפרט כיצד מחושב סכום הפיצוי. בנוסף נבחן דרכי פנייה למנורה מבטחים ודגשים חשובים שיסייעו להבטיח שתקבלו את מלוא זכויותיכם.

 

מה זו פנסיית נכות?

פנסיית נכות היא מושג המתייחס לקצבה המשולמת לאדם שאינו כשיר להמשיך בעבודתו כבעבר בגלל מגבלה רפואית, ולפעמים אינו יכול לעבוד כלל. קצבה זו משולמת דרך קרן הפנסיה שאליה הפרישו העובד ומעסיקו כספים לטובת החיסכון של העובד לגיל הפרישה. מתוך הכספים הללו – נגבתה גם פרמיית ביטוח למקרי נכות, שיועדה בדיוק למצבים מהסוג האמור.

למאמר: מהן חובות המעסיק בהפרשה לפנסיה לעובדים.

 

מתי מגישים תביעה לפנסיית נכות מנורה מבטחים?

פנסיית הנכות מכוסה כאמור, באמצעות רכיב ביטוחי למקרי נכות הקיים בקרנות הפנסיה החדשות, ונועד לספק הגנה כספית לעובד שאינו יכול להמשיך לעבוד בגלל מחלה או נכות. 

הרכיב הביטוחי לנכות בקרן הפנסיה, הפך זה מכבר לרשת הביטחון של רוב הישראלים, משום שהחוק מחייב עובד ומעסיק להפריש אחוז מהשכר לקרן פנסיה ממילא לצורך החיסכון לגיל הפרישה – ובקרן כלול גם כיסוי נכות. 

בהקשר של פנסיית נכות מנורה מבטחים אינה שונה מיתר קרנות הפנסיה החדשות. עובד שאינו יכול להמשיך לעבוד בגלל נכות והפקיד כספים באופן רציף לקרן הפנסיה שלו במנורה (או שילם ריסק כדי לשמור על רצף ביטוחי), יוכל במקרה של אובדן כושר עבודה, להגיש תביעת נכות כדי לקבל תגמולי ביטוח.

 

מהם התנאים המזכים בתגמולי פנסיית נכות מנורה מבטחים?

הזכאות לפנסיית נכות ממנורה מבטחים, מותנית בתנאים הבאים:

 • על התובע להיות מבוטח בכיסוי נכות בקרן פנסיה של מנורה מבטחים, ולהשלים את תקופת האכשרה שנקבעה בתנאי הכיסוי הביטוחי. בדרך כלל מדובר על 60 חודשים (5 שנים), אם כי חשוב לוודא זאת בכל מקרה לגופו.
 • על התובע להוכיח כי הוא סובל ממחלה או פציעה הפוגעת ביכולת התפקוד וההשתכרות שלו. יש צורך בפגיעה של לפחות 25% ביכולת ההשתכרות כדי להקים לעובד זכאות לפנסיית נכות.
 • צריכים לחלוף לפחות 91 ימים רצופים בהם התובע אינו עובד או עובד באופן חלקי בגלל הפגיעה.

 

איך מגישים תביעה לקצבת פנסיית נכות במנורה מבטחים?

תהליך הגשת תביעה לפנסיית נכות במנורה מבטחים כולל את השלבים הבאים:

 1. מלאו את טופס התביעה באתר מנורה מבטחים ושלחו אותו באופן מקוון.
 2. צרפו לתביעתכם את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים: סיכומי פגישות עם רופאים מומחים, סיכומי פגישות עם הרופא המטפל שלכם, תוצאות בדיקות, אישור רופא תעסוקתי על אחוז אובדן כושר העבודה שלכם, סיכומי אשפוז ועוד.
 3. צרפו מסמכים אישיים וכלכליים נוספים לפי הצורך כמו אישורי הכנסה.

הוועדה הרפואית של מנורה מבטחים תבחן את המסמכים ותקבל החלטה בתביעתכם, לכן חשוב לוודא שכל המסמכים הרלוונטיים מצורפים לתביעה.

 

כיצד מחושב גובה פנסיית הנכות במנורה מבטחים?

סכום קצבת פנסיית הנכות שמשולמת על ידי מנורה מבטחים מחושב לפי כללים אלה:

 • הסכום נקבע בהתאם להחלטת הוועדה הרפואית על אחוז הנכות ומשך תקופת הזכאות.
 • הסכום מבוסס על הגדרת אובדן כושר העבודה בפוליסה – כללי או ספציפי.
 • הקצבה לא תעלה בכל מקרה על 75% מהשכר החודשי של המבוטח.
 • הסכום המדויק ייקבע לפי תנאי קרן הפנסיה הספציפית, שכן יש מגוון קרנות במנורה וכמה מסלולי ביטוח, המותאמים לצרכים שונים.

 

אילו סכומים עלולים להיות מקוזזים מפנסיית הנכות שלכם?

יש לשים לב שבמקרים מסוימים, קצבאות פנסיית נכות שמשולמות על ידי מנורה מבטחים (ולמעשה כל קרן פנסיה אחרת) עלולות להיות מקוזזות עם קצבאות אחרות שמתקבלות עבור אובדן כושר עבודה.

לדוגמה, אם מקבלים גמלת נכות מהמוסד לביטוח לאומי או מביטוח פרטי אחר – הסכומים עלולים להיות מקוזזים מפנסיית הנכות שתשלם לכם מנורה מבטחים דרך קרן הפנסיה שלכם אצלה. קיזוז זה מתבצע בהתאם לכללים המפורטים בבירור בתקנון הקרן.

לכן חשוב מאוד לקרוא את כל הפרטים בהצטרפות. לפעמים אפשר לשלם תוספת ולקבל הרחבה ביטוחית שמבטלת את קיזוז התשלומים מגורמים ממשלתיים, כפי שמתאפשר במוצר הביטוחי המשלים שנקרא “מטריה ביטוחית”.

 

האם ניתן להגיש ערעור על החלטת קרן הפנסיה בתביעת נכות למנורה מבטחים?

אם אתם חושבים שמגיע לכם אחוז נכות גבוה יותר מזה שקבעה ועדת הקרן, אתם יכולים לערער על ההחלטה. אפשר לערער על מנת לנסות לקבל קצבת נכות גבוהה יותר, בהתאם לאחוז נכות גבוה יותר. עם זאת, חשוב לזכור שהערעור יכול גם להוביל לירידה באחוז הנכות שנקבע. לכן מומלץ לשקול היטב את הערעור ולהיוועץ עם עו”ד אובדן כושר עבודה לפני כן, כדי לוודא שיש בסיס טוב להגשת הערעור.

דוגמא לקבלת ערעור על ידי קרן פנסיה למבוטחת שסבלה מפיברומאילגיה וקושי נשימתי לשיעור של 100% קצבת נכות

איך יוצרים קשר עם מנורה מבטחים בנוגע להגשת תביעת נכות דרך קרן הפנסיה?

יש מספר דרכים ליצור קשר עם מנורה מבטחים בנוגע לתביעת פנסיית נכות:

 • ניתן להגיש את התביעה באופן מקוון דרך אתר האינטרנט של מנורה מבטחים.
 • אם יש צורך בסיוע נוסף, אפשר לפנות למוקד שירות הלקוחות של מנורה מבטחים בטלפון, בדוא”ל או בצ’אט.
 • ניתן גם לקבוע פגישת ייעוץ באחד מסניפי מנורה מבטחים ולקבל סיוע פרונטלי בהגשת התביעה.
 • באתר מנורה מבטחים יש מידע מפורט על אופן הפנייה לשירות הלקוחות בכל הערוצים השונים.

בכל מקרה, חשוב לעקוב אחר התקדמות הטיפול בתביעה ולוודא קבלת מענה מספק.

 

לסיכום

הגשת תביעה לפנסיית נכות היא תהליך מורכב שדורש הכרות עם תקנון הקרן, מסלולי הביטוח המוצעים במסגרתה, תנאי הכיסוי הביטוחי לנכות בה, והוראות החוק בנושא. על מנת למקסם את הסיכויים לאישור התביעה ולקבלת מלוא הזכויות, מומלץ להיוועץ עם עורך דין בעל ניסיון רב בתחום. 

עו”ד כפיר דיין דובב מציע סיוע משפטי בתביעות פנסיית נכות וישמח לכוון ולהדריך אתכם בכל שאלה. פנו למשרדנו כעת לתיאום ייעוץ אישי.

מעוניין להיעזר בעו”ד אובדן כושר עבודה ופנסיית נכות?  לחץ כאן!

פנסיית נכות מנורה מבטחים

אם אתה זקוק לעזרתנו באחד מתחומי העיסוק המפורטים נשמח לעמוד לרשותך ולשרתך בנאמנות ובמקצועיות
לחצו למאמרים נוספים בנושא -
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 35 ביקורות
×
js_loader

הזינו את מספר הטלפון ושלחו לנו הודעה לוואטסאפ