רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה יכולה לצערנו להביא לתוצאות מרחיקות לכת הנוגעות לחיי האם או התינוק. במקרה כזה, ניתן לבחון את האפשרות להגיש תביעה נגד הגורמים הרפואיים האחראים לרשלנות.

מהי רשלנות רפואית בלידה?

רשלנות רפואית במהלך לידה, בד”כ מתייחסת למצב בו הרשלנות נגרמה על ידי אחד או יותר מאנשי הצוות בלידה עצמה, באופן בו נגרם נזק לאם או לעובר. חשוב לציין, שמדובר במצב בו ללא הרשלנות, הנזק היה נמנע (חלקו או כולו).

ככלל, ההיריון כולו הוא מצב רגיש, אולם למהלך הלידה עצמה קיימת השפעה מכרעת על בריאותו של העובר ובריאות האם, גם אם ההיריון עבר בהצלחה עבור האם והעובר כאחד. תפקידו של הצוות הרפואי במהלך הלידה איננה רק סיוע בלידה, אלא התרעה במידה וחלילה מתגלה בעיה, הקשבה לאם ולמצוקתה אם קיימת כזו ומציאת פתרון, וכד’.

 דוגמאות למקרים שעשויים להיחשב כרשלנות:

מקרים שבהם לא בוצע חתך מבוקר שנועד למנוע קרעים לא מבוקרים אצל האם (מדובר בחתך הנעשה פעמים רבות מלכתחילה, במקום שאיננו יגרום נזק ארוך טווח לאם). קרעים לא מבוקרים יכולים להיגרם במספר דרגות, ולגרום לבעיות רפואיות אצל האם, לרבות בעיית אי שליטה על הסוגרים.

מקרים בהם הצוות הרפואי לא העניק את תשומת הלב הראויה למצוקת עובר, מה שגרם לסיבוכים רפואיים לאחר הלידה. יש לציין, כי מצוקת עובר יכולה להתקיים תוך כדי הלידה, אולם גם לאחריה, למשל במקרים בהם התקיימה לידת מלקחיים או לידת וואקום.

מקרים בהם אישה לא הועברה לניתוח קיסרי על אף הצורך תוך כדי לידה קשה שלא מתקדמת, או שלא התקדמה כראוי.

מקרים בהם לא התקיימה השגחה על היולדת לאחר הלידה, מה שהוביל להתפתחות בעיה רפואית חמורה.

מה משפיע על תביעת רשלנות רפואית בלידה?

כפי שהתחלנו להסביר, תביעת רשלנות רפואית מושפעת מיכולת ההוכחה כי קיים קשר ישיר בין הרשלנות עצמה לבין הנזק. את הקשר הזה ניתן להוכיח באמצעות חוות דעת שונות ממומחים רפואיים.

תהליך השגת חוות הדעת יכול להיות ארוך, יקר ומורכב יחסית. הסיבה לכך היא בין היתר, העובדה כי לא מדובר בחוות דעת “פשוטה”, אלא בדעה שתסביר בדיוק אילו פעולות היו צריכות להיעשות במקרה המסוים (בהתחשבות בהשתלשלות העניינים בלידה) ולא נעשו, ואיפה שיקול הדעת של הצוות הרפואי היה מוטעה.

על חוות הדעת לנסות ולהסביר כיצד פועלים בד”כ במקרה המסוים ולהסביר, כי חוסר הפעולות מהווה אף אי-עמידה בנהלים (אם התקיים מצב כזה כמובן).

לצד זאת, גם למידת הנזק קיימת חשיבות רבה, ולכן יש צורך בחות דעת והוכחות שונות שנועדו להוכיח את גדול הנזק שנגרם לאם, לשני ההורים ו\או לעובר. הנזקים יכולים להיות רפואיים, כלומר נזקים פיזיים זמניים או מתמשכים, וגם השלכות שונות על המצב הכלכלי, למשל במקרה בו האם או התינוק\ת נזקקים לטיפול יקר וארוך, או במקרים בהם אין להורים יכולת להשתכר עקב צרכי הטיפול והפרוצדורות הרפואיות ועוד.

אם אתם סבורים כי נגרם לכם נזק כתוצאה מרשלנות רפואית נשמח לסייע לכם בייעוץ והכוונה לגבי סיכויי תביעתכם – שלחו פרטים בטופס ההתקשרות ועורך דין יחזור אליכם.

מעוניין להיעזר בעו”ד רשלנות רפואית?  לחץ כאן!

 

 

 

אם אתה זקוק לעזרתנו באחד מתחומי העיסוק המפורטים נשמח לעמוד לרשותך ולשרתך בנאמנות ובמקצועיות
להערכת סיכויי תביעתך:

מלאו פרטים וקצת רקע על המקרה ושלחו אלינו