כלים להגשת תביעת רשלנות רפואית בזמן אמת

כאשר מדברים על רשלנות רפואית, מדברים על נושא מורכב ביותר המצריך לא מעט ערנות וידע. כאמור, החלק החשוב ביותר בכל הליך משפטי טוב הוא לקבל את הייעוץ הנכון ובו זמנית להתנהל על פי הכללים הנכונים. מעבר לתיעוד כמה שיותר בסמוך למקרה הרשלנות הנה כמה דברים שחשוב לקחת בחשבון לפני שאתם מגישים תביעת רשלנות רפואית לבית המשפט. מאמר זה מטרתו להקנות לכם את כלים לתביעת רשלנות רפואית.

שלב 1: תעדו את המקרה באופן מידי

ממצאי הבדיקה האחרונה העידה כי הכול תקין אצלכם ואתם בריאים ב-100%? אם כן, אלו הם רק חלק מהמצבים המחייבים אתכם ועוד רבים אחרים לתעד את כל האמירות והבדיקות מרגע שעולה חשד ולו הקטן ביותר לרשלנות רפואית.

כבר מההתחלה חשוב ביותר לתעד החל מהבדיקות שבוצעו וכל מסמך אחר לרבות שיחות שהתנהלו ומתנהלות במעמד כזה או אחר. בסיכום חלק זה, תיעודם של תרחישים אלו הם שיכריעו את ההליך ובאמצעותם יתאפשר לכם להציג בצורה קלה יותר את טענותיכם וכן להצמידן לפיצוי המוצדק.

שלב 2: לא לפסוח על תיעוד העדים   

עניין התיעוד הינו חשוב ביותר, כפי שהבנתם, מרגע היוודע כי קיים חשש לרשלנות רפואית, יש לתעד כל אמירה וכל מה שלמעשה ייחשב מקרה רשלני.  כפי שאתם יודעים, מכיוון שבית משפט לא עוסק בספקולציות אלא בעובדות בלבד יהיה עליכם לתעד כל פרט אשר ייחשב קריטי במעמד המשפט.

מבין כל התרחישים, דוגמא אחת הינה אודות משפחה שבנה עבר טקס ברית מילה, אבל בטקס השתבשו כמה דברים ועם הזמן מצבו הבריאותי של היילוד אף החמיר נוכח ביקורים אצל הרופאים הלא נכונים. אם כן, את הנקודה הזו חשוב לתעד וזה בא לידי ביטוי כבר מתיעוד שמו של המוהל עצמו וכן את דעותיהם של כל שאר המעורבים בדבר (רופאים מומחים וכד’). כך גם תאריכים, שעות ואפילו תרופות וטיפולים שנתנו.

בסיכום דבר, כמה שיותר מידע – כך יותר טוב והכי חשוב? שהכול יהיה מבוסס עובדות. דבר נוסף חשוב קשור בעדים, במקרה הנ”ל חשוב לפסוח על עדות שמיעה היות והיא ממילא לא קבילה בבית המשפט, מה שכן, חשוב ביותר להשיג עדים שהיו בזירת המקום. יש לרשום כתובות, טלפון וכל מי שמוכן להצהיר ולספק עדות שתועיל מאוד במהלך המשפט עצמו ואחריו.

שלב 3: חשיבות שמירת המסמכים וצירופם לתביעת הרשלנות

במסגרת כלים להגשת תביעת רשלנות רפואית חשוב ביותר שיהיו ברשותכם, כל המסמכים הרפואיים החל ממרשם תרופות, הפניית רופא המשפחה לבדיקות אצל רופאים פרטיים מחוץ לקופה ועוד.  עניין זה חשוב ביותר, היות וכבר במעמד הגשת התביעה  למסמכים אלו יהיה משקל כבד ביותר מה שמסביר מדוע אין לפסוח עליהם. כמו כן, חשוב כי אלו יגיעו לידיים הנכונות הרבה לפני הגשת התביעה. במקרים מסוימים בהם המסמכים אינם בהישג יד, אפשר לפנות למוסדות הרפואיים בשנית ולהשיגם ללא כל בעיה.

שלב 4: טיפולים שאינם כלולים בסל והחזרי הוצאות

תרחיש רפואי קשה דורש הפנייה לטיפולים רגילים ולעיתים אף לטיפולים מתמשכים שאינם כלולים בסל. במקרה הזה חשוב ואפילו מומלץ לשמור על כל מה שאתם מוצאים, קבלות, אסמכתאות אודות התשלומים ששילמתם בגין הטיפולים ועוד. כל אלו הן למעשה הוצאות שניתן לכלול בקלות כחלק “מדמים” (הוצאות משפטיות). כפי שהבנתם, הוצאות נסיעה, חניה, לינה ועוד. בכדי שלא לפספס שום דבר, רצוי לרשום את כל ההוצאות ולסכמן יחדיו.

שלב 5: הגשת תביעת רשלנות רפואית

כחלק מההכנה לתביעת רשלנות רפואית יש להצטייד בחוות דעת רפואית מקצועית ומנומקת אשר סוקרת את פרטי המקרה ומבהירה מדוע אירעה רשלנות רפואית במקרה הנדון.

עורך הדין יהפוך את המסמכים הרפואיים וחוות הדעת בתיק לתביעת רשלנות רפואית אשר תוגש לבית המשפט המוסמך.

שלב 6: חשיבות הסדרי הפשרה במעמד משפטי   

כאשר מדברים על הליך של סדרי פשרה, מדברים על הסדר שמטרתו לסייע לכם לזכות באמצעות תובענה המשפטית על פי ערכו האמתי של התיק – כאמור, הסבל והכאב שחוויתם הן בפן הפיזי והן בפן הנפשי.

לכן, כאשר הצעת הפשרה נקבעת הרבה פחות מערכו האמתי של זה, הרי שהסיכויים לזכות בצורה משמעותית הולכים ופוחתים ולכן, בלא מעט מקרים חשוב לשקול בכובד ראש יחד עם עורך הדין את הצעת הפשרה.

שלב 7: כשהסכם הפשרה הופך להסדר פיצויים 

במקרה בו הגעתם לפשרה והפער בין הסבל שהוא תוצר רשלני לבין הפיצוי נכון, אפשר בהחלט להתקדם אל “העמק השווה”. אם כן, לא תמיד הסדרי הפשרה הם וויתור, להיפך, יש בהחלט מקרים בהם ניתן להשיג סיכויי פיצוי מכובדים לטובת הנפגע.

אם זאת, חשוב לציין כי במקרים אלו ולעיתים ממניעים רגשיים, ירצה התובע להמשיך את הליך התביעה לא משנה מה גודל ההפסד והעיקר שגורם העוולה יבוא על עונשו. בסיכום דבר, במקרים הללו בהם מנסים לפסוח על הסכם פשרה טובה, הסיפור יכול לרוב להסתיים בעוגמת נפש מיותרת לצד הוצאות גבוהות שניתן לוותר עליהן.

בסיכומו של דבר, הליך משפטי המושתת על רשלנות רפואית מתחיל ונגמר בייצוג שניתן “להישען עליו”. מחפשים את הייצוג שיוביל אתכם בדרכים הנכונות? בקרו באתר הבית שלנו והרשו לנו להיות חלק מהמקרה האישי שלכם.

האם הרשלנות הרפואית גרמה לכם לאובדן כושר עבודה?

במקרים רבים הרשלנות הרפואית מביאה גם לתוצאה של אובדן כושר עבודה. במקרה כזה יש לטפל גם בכל הסוגיות העולות מתביעת אובדן כושר עבודה מול חברת הביטוח או קרן הפנסיה וחשוב להיעזר בייעוץ של עורך דין אובדן כושר עבודה מקצועי ומיומן.

מעוניין להיעזר בעו”ד רשלנות רפואית?  לחץ כאן!

אם אתה זקוק לעזרתנו באחד מתחומי העיסוק המפורטים נשמח לעמוד לרשותך ולשרתך בנאמנות ובמקצועיות
להערכת סיכויי תביעתך:

מלאו פרטים וקצת רקע על המקרה ושלחו אלינו