פעולות שיש לבצע לאחר תאונת עבודה

תאונת עבודה היא לעיתים קרובות אירוע טראומטי ומטלטל, שעלול למנוע מעובדים לנהוג בקור רוח בעת ולאחר האירוע. עם זאת, על מנת לקבל את מלוא הזכויות והפיצויים המגיעים לעובד כתוצאה מתאונת עבודה, חשוב להכיר ולהיצמד ככל הניתן לפעולות  לאחר תאונות עבודה, שחשוב לבצע – ואותן נציג מיד.

חשוב לתעד את התאונה

למרות שתאונות עבודה יכולות לכלול מגוון סיטואציות, ביניהן גם כאלה שמונעות מן האדם להתעסק בתיעוד עקב הפגיעה, ככל הניתן יש לתעד את סביבת התאונה ובפרט, את אותם המאפיינים בסביבת התאונה שגרמו לה, כמו חלק במכונה שלא חוזק כראוי או השתחרר, תאונה המערבת כלי רכב בעבודה וכו’. את התיעוד אין להעביר לאף גורם בטרם היוועצות, כפי שנסביר בהמשך.

טופס 250 (ביטוח לאומי)

זהו טופס הכולל תיעוד ראשוני של האירוע שאותו ממלא המעסיק וחותם עליו. הטופס מאפשר קבלת טיפול רפואי דרך קופות החולים או בתי החולים במידת הצורך, ולא רק דרך הרפואה הפרטית לאחר האירוע.

הטופס יועבר לאחר מכן לגורמים הרפואיים והוא חלק בלתי נפרד מכלל המסמכים המתעדים את האירוע. יש לציין, שלמרות שהטופס נועד גם עבור התביעה בביטוח לאומי, עדיין נעשה שימוש בטופס גם בעת התביעה מול גורמים נוספים, לרבות חברות הביטוח.

קבלת טיפול רפואי מיד לאחר התאונה

אחת הפעולות המשמעויות ביותר שיש לבצע מיד לאחר תאונת עבודה היא קבלת טיפול רפואי במוסד מוכר. בעת הפנייה לקבלת הטיפול, יש להסביר לגורמים המטפלים בדיוק מה הנזק שנגרם ומדוע הוא נגרם (כלומר עקב תאונת העבודה), שכן תיעוד זה יירשם במסמכי השחרור ובשאר המסמכים הקשורים לקבלת הטיפול הרפואי.

יש לוודא כי כל תלונה תגובה בדיווח מצד הגורמים הרפואיים במידת האפשר, וכן – חשוב לזכור כי פעמים רבות נזקי תאונות עבודה מתגלים במלא עוצמתם רק זמן מה לאחר מכן (ומכיוון שכך, מומלץ לא “לזלזל” באף נזק, גם אם הוא נראה קטן בהתחלה).

בהקשר זה, גם אם העובד ניגש לקבל טיפול רפואי זמן מה לאחר התאונה, כל העצות שציינו לעיל תקפות – יש להסביר לגורמים הרפואיים את הקשר שבין התלונות הרפואיות לתאונת העבודה ולדאוג שהכל יהיה מתועד במסמכים הרפואיים.

לשמור תיעוד ומסמכים מקוריים

על מנת לקבל פיצוי על תאונת עבודה, יש לשלוח לגורמים הרלוונטיים, כגון חברות הביטוח וביטוח לאומי, תיעוד של המסמכים המוכיחים את הנזק מתאונת העבודה. גורמים רבים, וביניהם גם בית המשפט, מבקשים פעמים רבות את המסמכים המקוריים ולא העתק, מעבר לחשיבות של שמירת התיעוד, לכל צורך.

לאחר ביצוע הפעולות לאחר תאונת עבודה – חשוב לפנות אל עו”ד תאונות עבודה מיומן

גם באותם מקרים בהן פוליסת הביטוח של העובד מאפשרת קבלת פיצוי בגין תאונת עבודה על פי תנאי האירוע הספציפי, עדיין לא תמיד קל לקבל את הפיצוי, בלשון המעטה. לכן, נפגעי תאונות עבודה לא תמיד פונים מייד אל עורך דין תאונות עבודה, ולדעתנו, זו עלולה להיות טעות.

הנטייה הראשונית של רבים היא מיד לפנות לחברת הביטוח ולהגיש לנציגיה את כל המסמכים שברשותם, מתוך אמונה כי המסמכים מוכיחים מעל לכל ספק את זכאותם לקבלת הפיצוי אובדן כושר עבודה.

אולם, חברות הביטוח המנוסות עלולות לחפש דרכים שונות להקטין או להוכיח כי לאדם לא מגיע פיצוי, ולכן מומלץ לפנות לגורם מקצועי המבין בתחום, בטרם הגשת כל מידע בנושא לחברות הביטוח ואף לביטוח הלאומי.

מעוניין להיעזר בעו”ד תאונות עבודה? לחץ כאן!

מעוניין להיעזר בעורך דין אובדן כושר עבודה? לחץ כאן

 

אם אתה זקוק לעזרתנו באחד מתחומי העיסוק המפורטים נשמח לעמוד לרשותך ולשרתך בנאמנות ובמקצועיות
להערכת סיכויי תביעתך:

מלאו פרטים וקצת רקע על המקרה ושלחו אלינו