לוגו משרד עורך דין כפיר דיין ושות

כל מה שרצית לדעת על פיצויי פיטורים

פיצויי פיטורים והתנאים לקבלתם

עובד או עובדת זכאים לקבל פיצויים בעקבות פיטורים באם השלימו שנת עבודה אחת אצל המעסיק או במידה ועבדו שתי עונות רצופות בשנתיים רצופות (ופיטורים אחריהם).

חשוב לדעת כי הפסיקה מגינה גם על מי שפוטר בסמוך לסיום שנת העבודה, מתוך רצון לסייע לעובדים אשר מעסיקיהם פיטרו אותם כדי להימנע מתשלום פיצויים.

כמו כן, לעובד תקום זכאות לפיצויי פיטורים בכל אחת מן הנסיבות האלה:

(1) באם העובד פוטר לאחר שנת עבודה מלאה או עובד עונתי שעבד שתי עונות רצופות כאמור.
(2) במצב בו העובד פוטר בסמוך לסיום שנת עבודה במטרה להימנע מתשלום פיצויי פיטורין כאמור.
(3) פירוק או פשיטת רגל של מעסיק.
(4) באם המעסיק נפטר.
(5) באם העובד נפטר.

כל מה שרצית לדעת על פיצויי פיטורים – הרצאה של עו”ד כפיר דיין דובב

התפטרות כדין מפוטר

החוק והפסיקה בישראל מכירים במקרים מסוימים התפטרות של עובד אשר תזכה אותו בפיצויים כאילו שפוטר כגון:

(1) מצב בריאותי לקוי של העובד או של בן משפחה – התפטרות כזו תדרוש הוכחות מסוימות הנוגעות למצב הבריאותי של העובד או בן המשפחה.

(2) באם העובד הגיע לגיל פרישה – הוא זכאי לקבל פיצויים מלאים אם הוא בוחר להתפטר.

(3) התפטרות לצורך טיפול בילד – בתנאים מסוימים, עובדת ואף עובד אשר מתפטרים בפרק זמן מסוים מן הלידה (האימוץ, קבלת ילד לאומנה או למשמרת מאם פונדקאית) רשאים לקבל פיצויי פיטורים.

(4) התפטרות עקב מעבר דירה – בתנאים כגון מעבר לאחר גירושין, מעבר ליישוב חקלאי ועוד, עשוי להיות זכאי העובד לפיצויי פיטורים.

לעניין זה ראה מאמרנו: התפטרות עקב מעבר מקום מגורים – מתי מזכה בפיצויים?

(5) חילופי מעסיק או הרעה מוחשית בתנאי העבודה – עובד אשר עבד לפחות שנה, ונמצאו נסיבות מצדיקות בגין הרעה בתנאי העבודה או בעת חילופי מעסיק, עשוי להיות זכאי גם כן לפיצויי הפיטורים.

לעניין זה ראה מאמרנו: טיפים להתפטרות בדין מפוטר

(6) עובד בחוזה לתקופה קצובה שלא ניתנה לו הודעה על חידוש החוזה.

חישוב פיצויי הפיטורים

שיעור פיצויי הפיטורים יהא משכורת אחת כפול כל שנת וותק.

כאשר מדובר בתקופות שונות במהלך העסקה בהן השתנה השכר והיקף המשרה, תחשיב הפיצויים ייערך לפי תקופות. במקרים בהם משולמות עמלות התחשיב יבוצע לפי ממוצע 12 המשכורות האחרונות כולל רכיב העמלות (אך לא רכיב של בונוס אמיתי שאינו פיקטיבי). כמו כן, החוק מגדיר מהם הרכיבים של המשכורת שעל פיהם ייחשבו הפיצויים והם: שכר היסוד ותוספות הוותק, יוקר המחיה, משפחה, ותוספות מחלקתיות או מקצועיות.

שלילת פיצויי פיטורים

קיימים מקרים בהם מעסיקים יבקשו לשלול מן העובד את כל כספי פיצויי הפיטורים, או את חלקם מבית הדין לעבודה, בד”כ על רקע התנהגות לא נאותה של העובד או עבירת משמעת חמורה. לעניין זה ראה מאמרי: שלילת פיצויי פיטורים

פיטורים בתקופת מחלה

על פי החוק חל איסור לפטר עובד בתקופת מחלה וזאת כד עוד קיימת לו יתרת ימי מחלה. לעניין זה ראה מאמרי: האם מותר לפטר בימי מחלה?

דין הפיצויים אשר הופקדו לקופת הביטוח הפנסיוני

לאורך תקופת ההעסקה חובת המעסיק להפריש גם כספים על חשבון כספי פיצויי הפיטורים לקופת ביטוח פנסיוני על שם העובד, אשר מהווים חלק מן החיסכון הפנסיוני של העובד.

כאשר מבצעים תחשיב של חבות פיצויי הפיטורים מקזזים את הסכום שנצבר בקופה ומשלימים את ההפרש.

זה המקום לציין כי גם כאשר העובד אינו זכאי לקבלת פיצויים מלאים עדיין קמה לו הזכות בפיצויי הפיטורים אשר נצברו בקופת הביטוח הפנסיוני שעל שמו – לעניין זה ראה מאמרי: סעיף 26 לחוק פיצויי פיטורים: האם מותר למעסיק למשוך את פיצויי הפיטורים בעת התפטרות עובד?

כמו כן, קיימים מצבים בהם העובד חתום על “סעיף 14” ובמצבים כאלה אין זה משנה או הוא פוטר או התפטר – בכל מקרה הזכאות שלו היא לכספים שנצברו בקופה – לעניין זה ראה מאמרי: סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין – כל מה שרצית לדעת על סעיף 14.

המועד לתשלום פיצויים והלנת פיצויי פיטורים

המועד החוקי לתשלום פיצויי הפיטורים הוא ביום סיום יחסי עובד-מעביד אולם בפרקטיקה הדבר אינו אפשרי שכן ההתחשבנות הסופית יכולה להתבצע רק לאחר תשלום השכר האחרון וההפקדה האחרונה לקופת הביטוח הפנסיוני.

על כך ניתן לקרוא במאמרי: הלנת פיצויים – מתי צריך לשלם פיצויי פיטורים?

תביעה פיצויי פיטורים

נראה כי התנאים לקבלת כספי פיטורים אינם תמיד שחור ולבן. בנוסף, לצערנו קיימים לא מעט מקרים של ניצול מצד המעסיק או מצד העובד. על כן, בכל מקרה של חשש לשלילת זכויות מצד המעסיק בנושא, התנהגות לא ראויה מצד העובד וכדומה, יש לפנות לעו”ד דיני עבודה מיומן.

על כך ניתן לקרוא: תביעה פיצויי פיטורים

מספר המלצות:

ראשית, עוד לפני הפנייה לעורך דין דיני עבודה, חשוב לאסוף ראיות רבות ככל הניתן על המעסיק או על העובד, כגון שינוי תנאי העסקה, אירועים ספציפיים, תלושי שכר, דו”חות הפקדות לקופת הפנסיה, אלימות חלילה אם חלה מצד העובד או המעסיק ועוד.

שנית, ככל שיש חשש לגרסה עובדתית שונה מצד המעסיק או העובד ניתן וחוקי להקליט שיחה עם הצד השני, ואף ניתן להשתמש בהקלטה כראייה בבית הדין לעבודה (להבדיל מהאזנת סתר שאסורה על פי חוק שהיא הקלטה של שיחה ללא השתתפות המקליט בשיחה). שלישית, מומלץ ביותר, עוד לפני קבלת ההחלטה של הפסקת עבודה או פיטורים של עובד, להיוועץ בעורך דין דיני עבודה המבין בנושא על מנת שיכל לסייע לכם להימנע ככל האפשר מעימותים והגעה לבית הדין.

נשמח ליתן ייעוץ ראשוני על ידי עורך דין דיני עבודה למי שישלח טופס שאלה באתר.

מעוניין להיעזר בעו”ד דיני עבודה?  לחץ כאן

עו”ד כפיר דיין דובב מסביר איך מתנהל הליך משפטי בבית הדין לעבודה:

 

אם אתה זקוק לעזרתנו באחד מתחומי העיסוק המפורטים נשמח לעמוד לרשותך ולשרתך בנאמנות ובמקצועיות
לחצו למאמרים נוספים בנושא -
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 35 ביקורות
×
js_loader

הזינו את מספר הטלפון ושלחו לנו הודעה לוואטסאפ