איך קובעים את שיעורי הנכות בתאונות עבודה?

במצב שבו הייתם מעורבים בתאונת עבודה שבעקבותיה סבלתם מנזקי גוף, חשוב שתבינו איך נקבעים שיעורי הנכות, ההיבטים שהם נועדו לפצות או לכסות, ומהי נכות תפקודית לעומת נכות רפואית. אז בואו נדבר על איך קובעים את שיעורי נכות בתאונות עבודה, מנקודת המבט של ביטוח לאומי וההתנהלות בבית המשפט, וכמובן חשיבות הייצוג או הליווי המשפטי.

קביעת שיעורי נכות תאונות עבודה

השיטה המשפטית הקבועה בארץ לחישוב שיעורי הנכות בתאונות עבודה

קביעת שיעורי נכות לנפגעים בתאונות עבודה היא שיטה משפטית שנהוגה בארץ שנועדה, בין היתר, למצוא פתרון לבעיית הפגיעה ברמת ההכנסה של הנפגע בתאונה, מעבר לפגיעות הגוף שהוא חווה. שיעורי הנכות, בשילוב עם שיקולים אחרים, מעריכים את חומרת הפציעה ובהתאם נקבע גובה הפיצוי.

המונח ‘אחוזי נכות’ רלוונטי בדיונים מול ערכאות שיפוטיות של הוועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי, כמו גם בתביעות שמוגשות לבתי המשפט.

החישוב נקבע לפי נכות משוקללת

אם העובד נפגע באזור אחד בגופו, בהתאם לאישור מומחה רפואי שהעריך את שיעור הנכות, גובה הפיצוי שקובע המומחה הוא שיעור הנכות שלפיו, ובהתאם להיבטים נוספים שקשורים לתאונה ולפגיעה, יקבע גובה הפיצוי שהנפגע זכאי לו.

שיעורי הנכות מחושבים באופן משוקלל. למשל: אם לנפגע נקבעו שיעורי נכות בגובה של עשרה אחוזים בעקבות פגיעה אורתופדית, אך במקביל נמצא שתאונת העבודה הובילה גם להפרעה פסיכונוירולוגית שבעקבותיה נקבעו לו עשרים אחוזי נכות, שיעור הנכות הכולל יעמוד רק על 28% ולא על שלושים אחוזים.

התנהלות בבתי המשפט

במקרים שבהם תאונת העבודה התרחשה בדרך אל העבודה או בחזרה ממנה, והיא מוגדרת גם כתאונת דרכים, תוגש תביעה לבית המשפט לקבלת פיצוי שנוגע לנזקי גוף שהתרחשו כתוצאה מהתאונה. התביעה מופנית אל חברת הביטוח שבה מבוטח בביטוח חובה הרכב הפוגע.

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, והתקנות הנלוות, מגבשים הסדר מיוחד הנוגע לקביעת שיעורי אחוזי נכות לנפגעי תאונות דרכים. בהתאם, כתב התביעה מתייחס למכלול נזקי הגוף שנובעים מהתאונה, בצירוף חוות דעת רפואית שקובעת את שיעורי הנכות.

נקודה שחשוב להבין במצב דברים זה היא שהתובע מתבקש לענות על שאלות מומחה שמביא הצד הנגדי, ולכן חשוב להגיע מוכנים לדיון בבית המשפט.

אם בית המשפט הכיר בתאונה כתאונת עבודה, ההתנהלות עוברת אל כותלי המוסד לביטוח לאומי

אם וכאשר התביעה שהוגשה לבית המשפט, והדיונים שנלווים לה, הובילו למסקנה לפיה תאונת הדרכים היא גם תאונת עבודה, היא תתברר מול הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי, לאחר הגשת בקשה לקביעת שיעורי נכות מהעבודה.

במקביל, ובמסגרת התביעה שמוגשת לבית המשפט, הנפגע מבקש למנות מומחה רפואי מטעם בית המשפט, לקביעת שיעורי הנכות שנגרמו לו בעקבות התאונה.

אז איזו חוות דעת רפואית קובעת את שיעורי הנכות?

סעיף 6 ב’ לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע שבזמן שבו בית המשפט מתבקש להכריע אם למנות מומחה רפואי לנפגע בתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה, יש לבדוק אם הנפגע הגיש תביעה לנכות לביטוח הלאומי. ואם כן, יש לבדוק אם הוועדה הרפואית קבעה לו שיעורי נכות.

במקרה זה בית המשפט לא יקבל את הבקשה למינוי מומחה רפואי, ויסתמך רק על הממצאים של הוועדה הרפואית מטעם הביטוח הלאומי, ועל שיעורי הנכות שנקבעו על ידה, בכפוף לזכות שעומדת לנפגע להמציא ראיות סותרות.

זכויות לפנסיית נכות או אובדן כושר עבודה מביטוח המנהלים או קרן הפנסיה

לכל עובד בישראל יש זכות לקבל הפרשות לתוכנית קרן פנסיה או ביטוח מנהלים  מהמעביד שלו שכולל  ביטוח אובדן כושר עבודה או פנסיית נכות.

בנוסף על הזכויות מהביטוח הלאומי הנפגע בתאונת עבודה זכאי לקבל גם קצבת אובדן כושר עבודה או פנסיית נכות.

למאמר: מעסיק שלא שילם פנסיה והעובד איבד כושר עבודה או נפטר

עו”ד כפיר דיין דובב משוחח על תביעות אובדן כושר עבודה:

 

מעוניין להיעזר בעורך דין אובדן כושר עבודה? לחץ כאן

לעו”ד תאונות עבודה לחצו כאן!

אם אתה זקוק לעזרתנו באחד מתחומי העיסוק המפורטים נשמח לעמוד לרשותך ולשרתך בנאמנות ובמקצועיות
להערכת סיכויי תביעתך:

מלאו פרטים וקצת רקע על המקרה ושלחו אלינו