תביעה כנגד המעביד בתאונות עבודה

תאונת עבודה יכולה להתרחש הן במקום העבודה והן בדרך אליו, כתוצאה מכך נגרמים לא פעם נזקי גוף המצריכים התייחסות מיוחדת שעליה נדבר מיד (תביעה כנגד המעביד בתאונות עבודה). אם כן, יש מצבים בהם הנזקים הינם מזעריים ויש הנחשבים חמורים יותר ואף מסתיימים במפח נפש ובאיבוד חיי אדם.

במצב הזה, רשאי כל עובד לפנות לביטוח הלאומי ולהגיש תביעת גוף ואף גמלת נכות מקרן הפנסיה או חברת הביטוח. במקרים מסוימים, נעמדת לזכותו גם האפשרות להגיש תביעה כנגד המעביד בתאונות עבודה ובדיוק על כך נעסוק במאמר שלפניכם.  

תביעה כנגד המעביד בתאונת עבודה – איך ומתי? 

כסא גלגלים
כסא גלגלים

 

במקרים בהם קיים חשש של עילת פגיעה/ נזיקין לרבות רשלנות מסוימת מהמעביד, ניתן ואף מומלץ להגיש נגדו תביעה נפרדת. כפי שהבנתם, מעבר לתביעת ביטוח הלאומי לתביעת נכות מעבודה יש גם זכות לתביעה לקצבת אובדן כושר עבודה מקרן הפנסיה או חברת הביטוח שבה המעסיק מחוייב לבטח את העובדים.

אולם, ייתכן וגם קיימת רשלנות ישירה של המעסיק ובמקרים אלה קמה זכות לתביעת נזיקין נגד המעסיק. אם לא קיבלתם את התדריך הנכון, אם תפעלתם לא נכון מכשיר שהדרכתו הועברה על ידי המעביד – על אחת כמה וכמה, יש לכם בהחלט מקום לבדוק עילת תביעה.

חושבים שיש לכם אפשרות לתבוע את המעביד שלכם? בשלב הזה יהיה עליכם להוכיח אשם מוכח וכן רשלנות ואת הפרת חובת הזהירות המוטלת על המעביד כלפיכם. אם כן, רשלנות המעסיק כלפיכם תבוא לידי ביטוי לא רק בהדרכה לקויה שגרמה למפגעי הגוף אלא גם בפיקוח לוקה בחסר ואפילו דרישות מסוכנות שאינן קשורות לאופי העבודה שלכם או במצבים שאיזור העבודה לא היה בטוח לפי אמות מידה סבירות. 

מה קורה כשיש אשם תורם? 

המונח “אשם תורם” קשור בסוג של רשלנות תורמת. כאמור, כאשר יתבשר למעביד כי התרשל כלפי עובדו, ייתכן ויטען כי גם העובד עצמו גרם למצב הנ”ל. במקרים בהם בית המשפט יקבל את הטענה הזו יופחתו דמי הפיצויים המגיעים ובהתאם לחוסר הזהירות של העובד בזמן התאונה. 

אם כן, אחד מהתסמינים של האשם התורם קשורים גם באי זהירותו של העובד והיצמדותו לכללי העבודה שנדרשו על ידי המעביד מלכתחילה. עם זאת, חשוב לציין כי במקרים הללו, סבירות בית המשפט אודות קביעת אשם תורם אינה מתרחשת תכופות.

בסיכום דבר ולמרות קיומו של האשם התורם במקרים מסוימים,  במקרה של תאונת עבודה אשר גרמה לאובדן כושר עבודה נוטה בית המשפט לדקדק יותר עם המעביד אודות המקרה שתרם או גרם לתאונה. ייסוד זה בא למעשה להגיד כי תחת המעביד יש עובדים ומכיוון שהוא בעל הארגון/ מפעל, שהרי עליו מופקדת אחריותם. הדבר בא לידי ביטוי בתנאי עבודה נכונים, שיטות עבודה נכונות וסיקור כל סיכון שיכול להפוך לסכנת חיים ממשית. כמו כן, על המעסיק לתת הוראות עבודה מדויקות על מנת שאלה יבטלו נזקים שניתן למנוע מראש. 

נפגעתם בסביבה או בדרך לעבודה? לא יודעים כיצד להגיש תביעה כנגד המעביד בתאונות עבודה? לפגישת ייעוץ בקרו באתר ונשמח לחזור אליכם עם המידע הרלוונטי.  

מעוניין להיעזר בעו”ד אובדן כושר עבודה? לחץ כאן!

מעוניין להיעזר בעו”ד דיני עבודה?  לחץ כאן!

לעו”ד תאונות עבודה לחצו כאן!

אם אתה זקוק לעזרתנו באחד מתחומי העיסוק המפורטים נשמח לעמוד לרשותך ולשרתך בנאמנות ובמקצועיות
להערכת סיכויי תביעתך:

מלאו פרטים וקצת רקע על המקרה ושלחו אלינו