לוגו משרד עורך דין כפיר דיין ושות

רשלנות רפואית אבנים בכיס המרה

אבנים בכיס המרה נוצרות בעקבות הפיכת מיצי מרה לגושים מוצקים. הרכבן של אבני מרה הוא לרוב כולסטרול ובחלק מהמקרים גם סידן וצבעי מרה. עיכוב באבחון או בטיפול באבנים בכיס המרה, כפי שעשוי להיווצר במקרי רשלנות רפואית אבנים בכיס מרה, עלולים להוביל לנזקים משמעותיים לחולה ובמקרים חמורים אפילו לפטירתו. לכן כשקיים חשד למחדל רפואי בהקשר זה, נהוג להיוועץ בעורך דין לגבי האפשרות להגשת תביעת נזיקין.

ההשלכות המרות של רשלנות רפואית אבנים בכיס המרה

אבני מרה הן כאמור גושים הנוצרים בכיס המרה ומורכבים ממיצי מרה שהפכו למשקעים, בשל חוסר איזון כימי בגופו של אדם. החשש הגדול ביותר כשנוצרות אבני מרה הוא מכך שאלו יחסמו את צינור המרה. מצב כזה עלול לגרום לדלקת (כולציסטיטיס) הגורמת לכאבים, לבחילות ולצהבת.

החסימה עלולה אף לגרום למצבי חירום וזיהומים בדרכי המרה שעשויים לגרום לאלח דם, שללא טיפול מיידי יכול להוביל לפטירת המטופל. גם חסימת המעי הדק באבני מרה עלולה להתרחש על רקע אי אבחון של הבעיה או אי מתן טיפול רפואי מתאים במועד.

על הקושי באבחון אבנים בכיס המרה

לא בכל המקרים מופיעים סימפטומים מובחנים במצב זה או צורך בטיפול רפואי. אולם ישנם מקרים שבהם המטופל עשוי לסבול מכאבים בבטן העליונה בצד ימין, שמגיעים בגלים, ומלווים בבחילות והקאות.

אולם אף על פי שמדובר במצב שאינו שכיח, רופאים עדיין נדרשים לגלות ערנות רבה לכל תסמין שמטופליהם מציגים ולדיווחי המטופל על מיחושים ובעיות רפואיות פתאומיות, על מנת שניתן יהיה לאבחן בזמן את הבעיה, לטפל בה במהירות וביעילות ולמנוע מהמטופל כאב ופוטנציאל להיווצרות סיבוכים מסוכנים.

רשלנות רפואית באבחון וטיפול באבני מרה

אבחון אבני מרה מתבצע בעזרת בדיקות כדוגמת אנדסקופיה, אולטרסאונד בטן, ERCP או איזוטופים. הטיפול האפקטיבי והמקובל במצב כזה הוא ניתוח להסרת כיס המרה, מאחר ומרגע שהו אבני המרה נוצרות, סביר להניח שהן ימשיכו להיווצר ולגדול. ניתוח זה מתבצע באמצעות לפרוסקופיה וככזה הוא נחשב כבעל מינימום סיבוכים בהשוואה לניתוח הכרוך בפתיחה מלאה של  הבטן.

מנגד, ישנה גם האפשרות להמסת אבנים המרה בשלל אמצעים, אולם שיטה זו אינה בהכרח מתאימה לכל המקרים. רופאים נדרשים לדעת להפנות את המטופל לבדיקות המתאימות ולהמליץ לו על הטיפול המתאים ביותר למצבו, כאשר הדבר נדרש.

כשהפניה לבדיקות הנכונות, פענוחן, הפניה להמשך בירור אצל רופא מומחה או בחירת סוג הטיפול המתאים לחולה, מתעכבים או משובשים, יש מקום לבדוק באמצעות עורך דין נזיקין האם מדובר בתוצר של רשלנות רפואית המצדיקה הגשת תביעה.

במה מתבטאת רשלנות רפואית באבחון אבני מרה?

רשלנות רפואית באבחון אבנים בכיס המרה עשויה להתבטא בגילוי מאוחר של הבעיה בשל התעלמות מהתסמינים שהמטופל הציג או דיווח עליהם לרופאיו, אי הפנייה של המטופל לביצוע בדיקות רלוונטיות, פענוח שגוי של ממצאי הבדיקות וכן הלאה.

הרופא המטפל מצופה לשים לב להיסטוריה הרפואית של מטופליו, להיסטוריה המשפחתית שלהם ולמצבם הרפואי הכללי ולהצליב את המידע שברשותו עם תשובות המטופל לשאלות הקשורות במצבו והתסמינים שהוא מציג. אולם לאבנים בכיס המרה, יש תסמינים שעלולים להידמות לאלו של מחלות אחרות כדוגמת אולקוס סרעפתי.

לכן רופאי משפחה נדרשים להפנות מטופלים המציגים תסמינים מסוג זה להמשך בירור באמצעות בדיקות ורופא מומחה, שיאפשרו להגיע לאבחנה מבדלת. גם פענוח מדויק של ממצאי הבדיקות הוא קריטי לאיתור אבני המרה והתאמת טיפול הולם למצבו של החולה. כל חריגה מסטנדרט האבחון המקובל במקרים אלו – אומר דרשיני ועלול להוביל לפגיעה אנושה בבריאותו של המטופל ולחשוף את רופאיו לתביעות נזיקין.

רשלנות רפואית בטיפול באבנים בכיס המרה

רשלנות רפואית בטיפול באבני מרה עלולה להתבטא במתן טיפול בלתי מתאים לחולה, עיכוב לא מוצדק במתן הטיפול או ביצוע פעולה רשלנית במהלך הניתוח לכריתת כיס המרה. לכל עיכוב או טעות בטיפול, עשויה להיות תרומה להחמרה במצבו של המטופל והארכה הסבל שלו.

גם בחדר הניתוח יכולות להתבצע שורה של פעולות רשלניות, בין שמדובר בביצוע הרדמה באופן לקוי או בכל טעות טכנית או טעות אסטרטגית בביצוע ההליך הניתוחי. בנוסף, לקראת הניתוח יש להבהיר למנותח את הסיכונים הכרוכים בהליך הכירורגית ולהחתימו על טופס הסכמה מדעת לביצוע הפרוצדורה, אשר יבטא את הבנתו את למצבו והסכמה מצידו לקבלת טיפול כירורגי.

רופא שאינו דואג להציג למנותח טרום הניתוח את מלוא המידע הנוגע לתהליך, עשוי למצוא את עצמו עומד לדין בגין רשלנות רפואית בטיפול באבנים בכיס המרה.

איך מוכיחים שאכן התרחשה רשלנות רפואית אבנים בכיס המרה?

על מנת להוכיח כי אירעה רשלנות רפואית אבנים בכיס מרה יש צורך בשירותיו של עורך דין נזיקין מנוסה בליווי תיקים מסוג זה. בעזרת חוות דעת מקצועית מכירורג מומחה שיוכל להמחיש בבית המשפט כי פגיעותיו הרפואיות של התובע הן תוצר של התנהלות קלוקלת מצד הגורמים הרפואיים שטיפלו בו. ולא של נסיבות אחרות.

רשלנות רפואית אבנים בכיס המרה – סיכום

רשלנות רפואית באבחון או בטיפול באבני מרה עשויה להסתיים בסבל וכאבים מיותרים למטופל, ובמקרים חמורים אף בפגיעות ארוכות טווח ואובדן חיים. עורך דין המלווה תיקי רשלנות רפואית מסוג זה הוא הכתובת כאשר שוקלים את האפשרות להגשת תביעת פיצויים על רקע זה, והוא יוכל לבחון את השתלשלות האירועים כפי שהיא מצטיירת מבדיקת התיק הרפואי של המטופל ואת קיומו של קשר סיבתי בין נזקי המטופל לאופן שבו אובחן או טופל בידי רופאיו.

זהו הבסיס להשגת פיצוי כספי משמעותי בתיקים אלו ומכאן חשיבות המיומנות המקצועית של עורך הדין הנבחר. משרד עו”ד כפיר דיין דובב מספק ייעוץ משפטי לנפגעי רשלנות רפואית אבנים בכיס המרה – אם אתם סבורים שנפגעתם, פנו אלינו לעזרה.

 

נשמח להשיב לכל שאלה דרך טופס ההתקשרות באתר.

מעוניין להיעזר בעו”ד רשלנות רפואית באבחון? לחץ כאן!

רשלנות רפואית אבנים בכיס המרה
רשלנות רפואית אבנים בכיס המרה
אם אתה זקוק לעזרתנו באחד מתחומי העיסוק המפורטים נשמח לעמוד לרשותך ולשרתך בנאמנות ובמקצועיות
לחצו למאמרים נוספים בנושא -
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 35 ביקורות
×
js_loader

הזינו את מספר הטלפון ושלחו לנו הודעה לוואטסאפ