רשלנות רפואית

רשלנות רפואית היא מקרה דיי שכיח שלמרבה הצער, עשוי לקרות לכל אחד ואחד מאיתנו בעת מפגש עם גורמים רפואיים. אולם, במידה וחוויתם מקרה של רשלנות רפואית שהסב לכם נזקים, אינכם עומדים בפני שוקת שבורה – והפתרון לכך הוא בפניה לבתי המשפט על מנת שייעשה צדק עם הרופא הרשלן שהסב לכם נזקים וכן, כי תקבלו את הפיצוי ההולם בגין הנזקים שנגרמו לכם. חוויתם רשלנות רפואית?

 

רשלנות רפואית בהריון

תקופת ההריון נתונה לסיבוכים אפשריים לא מעטים בין עם סיבוכים המתקיימים באם ובין אם בסיבוכים היילוד.

הלכה למעשה, טיפול רשלני ובלתי מקצועי עלול להוביל לכך שסיבוכים מאין אלו יתרחשו וכתוצאה מהם, יגרמו נזקים לאם, לילד או לשניהם יחדיו. יתרה מכך, במקרים מצערים, לעתים, נזקים אלה עלולים להסתיים במוות.

 

מקרים של רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון עשויה להתבצע בשלל מקרים – ביניהם, אי גילוי של בעיה או מום בילוד וכן, רופא שלא הפנה את האם לביצוע הבדיקות המתאימות.

 

אי הפניה לבדיקות המתאימות

במהלך תקופת ההריון וכתלות בנסיבות ההריון, עשויה האישה להיצרך לביצוע בדיקות רפואיות כאלה ואחרות. הלכה למעשה, במקרה בו. האישה לא הופנתה לבדיקות אלו, עשוי מצב רפואי ממנו היא סובלת לא להתגלות וכך, עשויים להתגלות בהמשך ההריון סיבוכים רפואיים כאלה ואחרים באם או בילד.

מקרים שכאלה עשויים להתרחש הן משום שהרופא הפנה את האישה לבדיקות שאינן מתאימות למצבה או לחלופין, שלא הפנה את האישה לבדיקות כלל.

 

אי גילוי פגם או מום

הלכה למעשה, כבר בשלבים מוקדמים של ההריון, ניתן לגלות בעיות כאלה ואחרות ביילוד. בין בעיות אלה הן פגמים גנטיים או מומים מהם סובל היילוד.

מטבע הדברים, במהלך תקופת ההריון ישנן בדיקות אותן הרופא מחויב לעשות ובדיקות אחרות אותן הרופא צריך לעשות עקב הנסיבות האישיות של המטופלת.

 

רשלנות רפואית באי גילוי פגם או מום

אולם, במידה והרופא לא ביצע בדיקה כזו או אחרת באופן מקצועי וראוי או לחלופין שלא ביצע בדיקה רפואית אותה היה צריך, על פי הפרקטיקה הרפואית המקובלת, לבצע ואילו נולד הילד עם מום שניתן היה לגלותו באמצעות הבדיקה – יתכן וקיימת עילת תביעה בגין רשלנות רפואית.

 

הוכחת תגובת ההורים

יחד עם זאת, על מנת שתתקיים עילת תביעה בגין רשלנות רפואית בעניין אי גילוי פגם או מום ביילוד, על התביעה להוכיח כי ההורים, בהינתן המידע על הפגם, היו בוחרים שלא להביא את הילד לעולם.

כלומר, במידה ויתגלה כי אכן היו בוחרים להביא את הילד לעולם גם בהינתן הפגם, לא תתקיים עילת הרשלנות הרפואית.

 

רשלנות רפואית באבחון סרטן

מחלת הסרטן היא מחלה קשה ומסוכנת ולעתים, אף קטלנית. לאבחון מחלת הסרטן בשלב מוקדם ישנה חשיבות רבה – זאת, משום שעשויה להשפיע על הסיכוי של החולה במחלת הסרטן להחלים מן המחלה לטובה, ולעתים, באופן משמעותי.

קרי, ככל שתתגלה מחלת הסרטן מוקדם יותר, גובר הסיכוי כי המטופל יוכל להחלים ממנה עם כמות נזקים קטנה ככל האפשר. אולם, לעתים, בשל רשלנות רפואית, לא יאובחן הסרטן בזמן.

 

רשלנות רפואית באבחון סרטן – מתי עשויה לקרות

רשלנות רפואית באבחון סרטן עשויה להתרחש בשלל מוקדים בהם מחלת הסרטן הייתה צריכה להיות מאובחנת בגופו של המטופל, אך בשל רשלנותו של הגורם הרפואי המקצועי – לא קרה הדבר.

בין אם מדובר ברופא משפחה שעל פי תסמינים של המטופל היה צריך לשלוח אותו לאבחון סרטן ולא עשה כך ובין אם מדובר באבחון מחלת סרטן במסגרתו הייתה צריכה להתגלות מחלת הסרטן במטופל אך בשל רשלנות לא נעשה כך.

 

אחריות רופא המטפל

לעתים, בהינתן תסמינים כאלה ואחרים, עומדת לחובת הרופא המטפל לשלוח את המטופל שלו לבדיקה רפואית שתאשש או לחלופין, תפריח את קיומה של מחלת הסרטן בגופו. במידה ועל פי הפרקטיקה הרפואית המקובלת, היה צריך הרופא המטפל לשלוח את המטופל לאבחון סרטן ולא עשה כך – יתכן יהיה חב ברשלנות רפואית.

 

אחריות רופא מומחה

כתלות בנסיבות, יגיע המטופל לרופא מומחה. לדוגמא, כאשר מדובר באבחון סרטן ריאות, הרופא המומחה יבדוק את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, יערוך בו בדיקות גופניות ולבסוף, יפנה את המטופל לביצוע בדיקת CT בחזה לצורך חיפוש ואיתור תופעות בלתי תקינות בריאותיו של המטופל.

בפשט, ככל שלא יעשה הרופא המומחה את המוטל עליו, על פי הפרקטיקה הרפואית הנוהגת, יתכן ויהיה חב ברשלנות רפואית.

 

רשלנות רפואית באבחון מחלות שונות

מלבד מחלת הסרטן, רשלנות רפואית עשויה להתרחש, הלכה למעשה, בכל סוג של מחלה. אולם, רשלנות רפואית באבחון עשויה להיות מסוכנת ואף קטלנית כאשר מדובר במצב גופני או במחלה מסוכנים ומורכבים יותר.

 

רשלנות רפואית באבחון דימום במוח

אבחון מוקדם של דימום במוח הוא לא פחות מקריטי לצורך הצלת חייו של המטופל. הלכה למעשה, ככל שיאובחן הדימום מוקדם יותר, סיכוי ההישרדות של המטופל גבוהים יותר – רשלנות רפואית באבחון דימום במוח עשויה להסתכם במוות.

 

רשלנות רפואית באבחון דימום במוח – מה נדרש הרופא לעשות

כאשר מופעים תסמינים המצביעים על קיומו של דימום במוחו של המטופל, הרופא מחויב לשלוח אותו, מהר ככל הניתן, לביצוע בדיקת CT וכן, בדיקת MRI – זאת, על מנת שניתן יהיה לבסס או לחלופין, להפריח את קיומו של הדימום המוחי.

לא זו אף זו, באמצעות בדיקות אלה ניתן אף לאתר את האזור במוח בו קיים הדימום ובהתאם, להעניק למטופל את הטיפול המתאים וההולם וכך, להציל את חייו.

 

רשלנות רפואית בניתוח מחלות שונות

רשלנות רפואית עשויה להתרחש גם בזמן הניתוח – כלומר, הרופא, בעת הניתוח, נהג באופן שאינו מקובל שאינו הולם את הפרקטיקה המקצועית המקובלת בתחום בו התבצע הניתוח; וכתוצאה מן הניתוח הרשלני, הוסבו למטופל נזקים כאלה ואחרים שלא היו נגרמים לו אילו היה הרופא נוהג ופועל באופן המקצועי הנדרש והמקובל.

 

רשלנות רפואית בניתוח ראש

ניתוח בראשו של אדם, או בשפה המקצועית – “ניתוח קרניוטומיה” הם ניתוחים מורכבים ומסוכנים המצריכים פתיחה של גולגולת המטופל. הצורך בניתוחי ראש נובע ממקרים של גידול במוח, שברים בגולגולת, גידול בגזע המוח ועוד.

 

הסיכון ברשלנות רפואית בניתוח ראש

כאמור לעיל, ניתוח ראש הוא ניתוח מורכב ומסוכן – על כן, ביצוע הניתוח באופן בלתי מקצועי ורשלני עלול להסתיים בשלל תופעות לוואי; בין תופעות לוואי אלה – פגיעה בחושים, פגיעה בקולטנים במוח, פגיעה בדיבור, פגיעה בתפקוד היומי, פגיעה בראיה, הגבלה בתנועה ואף, לעתים להוביל למותו של המטופל.

 

חוות דעת רשלנות רפואית

חוות דעת רפואית כאשר ענייננו ברשלנות רפואית היא עניין של מה בכך. תובע שלזכותו עומדת חוות דעת רפואית איכותית ועניינית, עשוי להגדיל, באופן משמעותי, את הסיכוי כי יזכה בתביעה וכפועל יוצא מכך, יקבל את הפיצוי המגיע לו על מנת שיוכל לשקם את חייו, ככל הניתן, עקב הנזקים שנגרמו לו.

 

חוות דעת רשלנות רפואית טובה – מה תכלול?

חוות דעת רפואית בנושא רשלנות רפואית חייבת להתייחס לכמה רכיבים מרכזיים שאת חלקם נמנה להלן, על מנת שהתביעה תוכל לצלוח.

 

מידת הנזק שנגרמה למטופל

הלכה למעשה, אדם שנפגע מרשלנות רפואית כזו או אחרת, יסבול מנזקים. חוות הדעת הרפואית תעמוד על גובה הנזק שנגרם לאדם וכן, תסייע בכימותו.

 

עמידה על רכיבי הרשלנות הרפואית

חוות דעת רפואית טובה תעמוד על כמה רכיבים חשובים בתביעת הרשלנות הרפואית. ראשית, כי הרופא התרשל בתפקידו ולמעשה בפועל בניגוד לפרקטיקה המקצועית המקובלת והנדרשת בתחום. שנית, כי הנזק נגרם בשל ההליך הרפואי ולבסוף, עמידה על הקשר הסיבתי – קרי, אילולא היה הרופא מתרשל בתפקידו לא היה נגרם למטופל הנזק שנגרם לו.

 

פנו אלינו

פנו אלינו בהקדם על מנת שתוכלו לקבל סיוע, ליווי וייצוג משפטיים מטעם עורכי הדין המובילים בתחום דיני הנזיקין.

אם אתה זקוק לעזרתנו באחד מתחומי העיסוק המפורטים נשמח לעמוד לרשותך ולשרתך בנאמנות ובמקצועיות
להערכת סיכויי תביעתך:

מלאו פרטים וקצת רקע על המקרה ושלחו אלינו